Deride Su Toplaması Nasıl Geçer?
19 Haziran 2024

Deride Su Toplaması Nasıl Geçer?

Deride su toplanması çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunların en belirgin olanı sürtünme sonucu derinin tahriş olmasıdır. Deri tahriş olduğunda, tahriş olan bölgede şişlik, kızarıklık ve sonrasında su toplanması meydana gelir. Bu durum, vücudun kendisinin ürettiği fizyolojik bir olgudur. Vücudumuzda bulunan deri iki kısma ayrılır: iç deri ve dış deri. Dış deri, cildimizin üst yüzeyini kaplayan ölü deridir. Dış deride damar veya sinir bulunmadığından, hafif darbelerde ve çarpmalarda ağrı hissedilmez. Ancak iç deride sinir ve damar bulunduğu için ağrı hissedilir. Su toplaması, dış derinin tahriş olması nedeniyle iç derinin dışarı çıkmasından dolayı meydana gelir. Bu su birikintisi küçük kabarcıklardan oluşuyorsa "vezikül", büyük kabarcıklardan oluşuyorsa "bül" adını alır.

Deride biriken su toplanması hemen patlatılmamalıdır. Kişinin gelişigüzel bir şekilde bu kabarcığı patlatması, su toplanan yerde enfeksiyona açık hale gelmesine neden olur. Bu nedenle yara enfekte olarak daha olumsuz sonuçlara yol açar. Ancak steril ortamlarda dikkatle patlatılan kabarcıklar hızlı iyileşme süreci gösterebilir. Bunun için sağlık kabinleri oldukça faydalıdır.

Evde tedavi için, dışarı çıkarken veya yürürken kabarcığın patlamaması için üzerini bir gazlı bez veya yara bandı ile kapatarak su toplanması oluşan kabarcığın kendiliğinden sönmesini bekleyin. Ancak sürekli kabarcığın kapalı olması iyileşme sürecini uzatacağından ara ara bu bandı kaldırarak üzerine antibiyotik krem veya antiseptik krem sürerek hava almasını sağlayın. Yürürken tekrar bu bandı kapatarak kabarcığın başka sebeplerden dolayı patlamasını engelleyin.

Deride su toplaması nasıl geçer? Bunun dışında evde bulunan bir iğneyi ateşe tutarak steril olmasını sağlayın. Daha sonra iğnenin ucunu kabarcığın üzerine tutarak küçük bir delik açın. Kabarcığı sıkmadan su toplamasının dışarı akmasını bekleyin. Yavaş yavaş su toplanması dağılacaktır. Daha sonra bu bölgeyi iyot solüsyonu ile güzelce temizleyin. Yaranın açık kalması iyileşmesi için önemlidir. Ancak herhangi bir enfeksiyon riski olduğu zaman bu bölgeyi mutlaka kapatın.

Ekstra Bilgiler

Su toplanmasından korunmak için bazı önlemler almak mümkündür:

  • Rahat ve uygun ayakkabılar giyerek ayaklarda sürtünmeyi azaltabilirsiniz.
  • Egzersiz yaparken uygun spor ekipmanları kullanarak cildin tahriş olmasını önleyebilirsiniz.
  • Cildinizi nemli tutarak kurumasını ve çatlamasını engelleyebilirsiniz.
  • Uzun süre güneş altında kalmaktan kaçınarak güneş yanıklarından korunabilirsiniz.

Bu önlemler, su toplanması riskini azaltacaktır. Eğer su toplaması meydana gelirse, yukarıda belirtilen adımları izleyerek hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni